Taras to idealny sposób na wykończenie własnego domu. To również świetne miejsce na relaks i odpoczynek. Na tarasie możemy zorganizować przyjęcie, spędzać wolny czas, na przykład czytając książki lub opalając się. Uatrakcyjnieniem każdego tarasu będą meble tarasowe i ogrodowe, z których możemy skorzystać. W jaki sposób zaprojektować taras? Jaką nawierzchnię wybrać?

Jaka nawierzchnia

W zależności od budulca użytego do wykonania tarasu, wybiera się jeden z kilku rodzajów nawierzchni tarasowych. Jeżeli nasz taras będzie z betonu, wykończymy go płytkami ceramicznymi, deskami tarasowymi (wykończenie z drewna albo z imitującego drewno tworzywa sztucznego) albo płytami betonowymi montowanymi na specjalnych wspornikach przykręcanych do podłoża.
W przypadku wykonania konstrukcji z legarów idealną nawierzchnią będą deski tarasowe z drewna, deski kompozytowe, deski z tworzyw sztucznych (PCV, polietylen, polipropylen).

Jaki taras wybrać

Planując budowę tarasu, musimy już wcześniej określić jak będzie on wyglądał oraz w jaki sposób zostanie zbudowany. Do wyboru mamy następujące rodzaje tarasów: tarasy naziemne, nadziemne i nad pomieszczeniem.
Tarasy naziemne to jedne z najprostszych do wykonania tarasów. Ich zaletą jest to, że nie wymagają robienia fundamentów. Mogą być wykonane bezpośrednio na gruncie, na konstrukcji z legarów lub na płycie betonowej.
Tarasy nadziemne wymagają zrobienia fundamentów. Takim fundamentem mogą być betonowe stopy na których buduje się słupy z betonowych bloczków, cegieł, drewna albo metalu. Fundament można także wykonać z ław fundamentowych i posadowionych na nich bloczków betonowych. Płyta tarasu tworzy strop, najczęściej wykonany z betonu. Konstrukcję takiego tarasu najczęściej projektują architekci a jego wykonanie wymaga odpowiednich umiejętności. Na tarasach nadziemnych montuje się także balustrady.
Tarasy nad pomieszczeniami mogą mieć konstrukcję drewnianą (w drewnianych budynkach) lub betonową (w pozostałych budynkach). Taras taki może mieć drewnianą konstrukcję belkową. Jeżeli zaś jest betonowy, wówczas kładzie się na nim szlichtę cementową. Należy uwzględnić odpowiedni spadek w celu odpływu wody oraz ocieplenie (jeżeli pomieszczenie niżej jest ogrzewane) ze styropianu lub innych materiałów termoizolacyjnych. Na tarasie montuje się także balustrady.