Często, aby dobrze zamaskować drzwi, należy zamocować odpowiednie listwy, które zakryją brzydkie wystające elementy.

Czym przykleić listwy maskujące do drzwi, aby dobrze się trzymały i nie odpadały podczas użytkowania, warto zapoznać się przed montowanie otworów wejściowych.

Opaska osłaniająca montowana jest do górnej, poziomej i bocznych belek z obydwu stron. Część producentów dołącza komplety listew do zakupionych drzwi, ale do niektórych trzeba zrobić samemu, dokupując odpowiednie elementy. Ze względu na estetykę należy zasłonić szczeliny powstałe podczas montażu, ponieważ resztki pianki montażowej i inne niedoskonałości powstałe na połączeniu ościeżnicy i ściany psują cały efekt nowych drzwi. Na rynku dostępne są różne rodzaje listew maskujących. Ponieważ zastosowane elementy powinny pasować do drzwi, można wybierać z wielu rodzajów drzew: sosna, olcha świerk czy dąb. Stosuje się również płytę MDF w odpowiednim kolorze, ponieważ można je łatwo dostosować do już założonych drzwi. Laminat pokrywający płytę występuje w wielu najczęściej spotykanych kolorach, ponieważ producenci wytwarzają kolorystykę najbardziej zbliżoną do tych występujących w sprzedaży.

Jakie listwy maskujące są najlepsze?

Listwy występują w różnych kształtach, które można dobrać jako kątowe, ćwierćwałki lub kątowniki z drewna. Opaski mogą też mieć różną szerokość dostosowaną do potrzeb odbiorcy. W większych pomieszczeniach sprawdzą się szerokie opaski, natomiast mniejsze wymagają subtelniejszego zabezpieczenia. Dostępne są również ozdobne listwy przydrzwiowe, które swoją wielkością mogą przytłaczać pomieszczenie, dlatego najlepiej sprawdzają się w dużych salonach. Mocowanie listew jest bardzo różnorodne, najczęściej występują samoprzylepne, które dzięki specjalnym szczotkom bardzo szczelnie przylegają. Niektóre listwy zakładane są przy pomocy pianki montażowej. Najstarszym sposobem na zakładanie opasek jest przybijanie gwoździkami, ale odchodzi się do tego ze względu na nieestetyczny wygląd wystających gwoździków.