Kiedy przychodzi czas zimy, musimy być na niego gotowy, jednak to nie znaczy, że nasz ogródek pozostawimy bez pracy, więc co możemy robić w grudniu?
Kalendarium prac ogrodniczych w grudniu, musimy dobrze zaplanować, więc przejdźmy do tego, co warto zrobić podczas zimy w naszym ogrodzie.

Grudniowe prace

Korony drzew i krzewów iglastych, warto zabezpieczyć poprzez obwiązanie ich sznurkiem – w ten sposób zabezpieczymy je przed wyłamywaniem, pod ciężarem śniegu.
Miejsca na których posadziliśmy rośliny cebulowe takie jak tulipany, i narcyze, dobrze jest wyściółkować słomą, gałązkami drzew iglastych lub korą sosnową.

Naszym głównym zadaniem w grudniu to monitorowanie stanu naszych roślin i w razie potrzeby interweniować.
Zima to również dobry moment, gdy nasze narzędzia poddać konserwacji. Jeśli chodzi o rośliny balkonowe to warto je przechowywać w pomieszczeniach o temperaturze 6-8*C oraz zapewnić światło.
Ważne jest, aby rośliny nie były w zaciemnionym pomieszczeniu. Trzeba co jakiś czas sprawdzić wilgotność, rośliny powinny być lekko wilgotne.

Zwracamy uwagę na liście (z wierzchu, oraz od spodu), w momencie kiedy zauważymy na nich oznaki chorób lub szkodniki, powinniśmy je usunąć.
Jeśli chodzi o trawę, to pamiętajmy, aby śniegu nie odkładać na trawnik, podczas prac odśnieżania, ponieważ może to prowadzić do gnicia trawy.

Ozdoby ogrodu

Jeśli skupimy się stricte na pracy w ogrodzie mamy połowę sukcesu za nami, jednak kiedy nadchodzi grudzień, pamiętajmy, że grudzień nosi ze sobą święta, więc jest to idealna okazja, aby udekorować świątecznie nasz ogród, możemy założyć lampki świąteczne, oraz różne figurki, które zakupimy na przykład w jakimś sklepie ogrodniczym lub świątecznym.
Dobrym pomysłem jest zawiesić lampki świąteczne na drzewka, można również zakupić specjalnie ubranko dla zwierząt jeśli takowe oczywiście posiadamy, w ostatnim czasie bardzo modne się stało ubieranie psa czy kota w różne ubranka świąteczne.

Grudniowa praca w ogrodzie nie jest trudna, wystarczy poświęcić trochę czasu każdego dnia, aby nasz ogródek, był ładny, oraz zadbany, a także przyciągał uwagę innych.