Wybierając drzwi wewnętrzne, najlepiej wyszukać sobie firmę, która dokona dokładnych pomiarów i na ich podstawie zaprojektuje i wykona drzwi. W ten sposób można uniknąć problemów ze złym pomiarem, co prowadzi do zmian w skrzydle drzwi, które już nie są tak dobrze dopasowane do futryny.

Za szerokie drzwi – co zrobić?

Poza tym niewłaściwe przycinanie z boku, z dołu lub z góry wiąże się z możliwością uszkodzenia drzwi. Na forach internetowych często pojawia się pytanie: za szerokie drzwi co zrobić. Jest to dość częsta przypadłość samodzielnego wymierzania i dopasowywania, a nie scedowania tej pracy na fachowców, którzy rzeczywiście potrafią to dobrze zrobić. Nie jest to jedyny problem domorosłych majsterkowiczów. Czasami możliwe jest docięcie drzwi tak, by pasowały do futryny, ale wiąże się to z uszkodzeniem produktu i nie będzie możliwy zwrot. Żeby tego dokonać trzeba mieć odpowiednie narzędzia, które pozwolą operować delikatni,e nie uszkadzając przedmiotu. Dlatego lepiej od razu oddać i kupić dobrze dopasowane.

Jakich błędów należy uniknąć montując drzwi?

Dość częstym błędem jest pomylenie drzwi prawych z lewymi i na miejscu okazuje się, że nabyte drzwi blokują przejście do innego pomieszczenia. Należy pamiętać, mocując drzwi, że nic nie można robić na oko, każda decyzja musi być podparta dokładnymi pomiarami, przy użyciu poziomicy. Później mogą się pojawić problemy ze skrzypieniem, samoczynnym otwieraniem się lub otwieraniem się na niepełną szerokość. Przy mocowaniu ościeżnicy trzeba dokładnie sprawdzać ilość nałożonego materiału mocującego, gdyż zbyt duża ilość może wypaczyć futrynę, skręcić ją w jakąś stronę, co często skutkuje niedomykaniem się drzwi. Cięższe drzwi oprócz pianki wymagają też dodatkowych kołków, które utrzymają je we właściwym miejscu i zapobiegną opuszczaniu ich i odrywaniu od muru. Skrzydeł drzwiowych nie powinno się dowolnie skracać. Producenci dopuszczają możliwość od 3 do 5 cm, ponieważ mocniejsze cięcia mogą doprowadzić do deformacji i wypaczenia, a co za tym idzie, drzwi nie będą się domykać.