Firany i zasłony ustępują miejsca na oknach rozwiązaniom bardziej przyjaznym pod względem utrzymania ich w czystości. Zwłaszcza w domach, w których mieszkają alergicy. Nie od dzisiaj wiadomo, że te elementy wyposażenia są miejscami, w których lubi gromadzić się kurz. Na oknie łatwo o podmuch wiatru, który wzniesie alergen w powietrze i nieprzyjemna reakcja gotowa. Kichanie, uporczywy kaszel, piekące i łzawiące oczy lub wysypka są na tyle uporczywe, że chcąc ich uniknąć zdejmuje się z okien firany i zasłony.

Decydując się na takie rozwiązanie warto w miejsce firan i zasłon powiesić rolety rzymskie. Przydadzą się, gdy w okna zaczną zaglądać ciekawscy sąsiedzi oraz w słoneczny dzień, gdy trzeba będzie ograniczyć natężenie światła wpadającego do pomieszczenia. Są one praktycznym i funkcjonalnym elementem dekoracyjnym, który łatwo zamontować i nieco odmienić nim wnętrze.

Rolety rzymskie zagościły już na oknach w niemal każdym mieście. Warszawa i Legionowo też uległy ich urokowi. Na rynku dostępne są modele w wielu kolorach i odcieniach. Łatwo wybrać pasujący do stylizacji danego wnętrza.