Często mieszkania nie zapewniają użytkownikom odpowiedniej przestrzeni i trzeba dobrze kombinować, żeby stworzyć ustawne pomieszczenie.

Drzwi przesuwne na prowadnicach

Drzwi przesuwne na prowadnicach są doskonałym rozwiązaniem w takich przypadkach, ponieważ nie zajmują dużo miejsca i zabierają przestrzeni w mieszkaniu. Można wybierać między różnymi rodzajami tego typu urządzeń. Występują drzwi rozsuwane naścienne, gdzie prowadnica montowana jest na podłodze lub na szczycie ściany. Obecnie bardzo modne są tego typu odrzwia wykonane ze starych desek odzyskanych np. ze stodoły i odpowiednio postarzonych. Doskonale komponują się z każdym pomieszczeniem. Dodają mu uroku i niespotykanego klimatycznego wyglądu. Można również zrobić drzwi z płyty wiórowej oklejonej ciekawą tapetą. Coraz częściej spotyka się skrzydło drzwiowe wykonane z hartowanego szkła. Szyba może być matowa albo kolorowa z różnymi malowanymi zdobieniami, które same w sobie są dekoracyjne i przypominają nowoczesne obrazy. Należy pamiętać, że drzwi mogą składać się z jednego lub dwóch skrzydeł rozsuwanych się w dwie różne strony. Prowadnice, po których przesuwają się skrzydła, mogą być aluminiowe albo metalowe. Stalowa jest tańsza, ale głośniejsza i z czasem może to być uciążliwe, dlatego warto przemyśleć decyzję.

Jakie są rodzaje drzwi przesuwnych?

Przesuwane drzwi mogą być tak zamontowane, że będą chowały się w odpowiednio do tego przygotowanej ścianie wewnętrznej. Taki sposób trzeba wziąć pod uwagę już podczas stawiania ścian, ponieważ należy zachować odległości, aby skrzydła drzwiowe zmieściły się między nimi. Tego typu drzwi muszą mieć odpowiednią grubość, aby mogły swobodnie przesuwać się na prowadnicy, nie zaczepiając o nic. Drzwi przesuwne są bardzo wygodne w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsce na tradycyjne, ale nie tylko. Często są dodatkową dekoracją, stanowią jakąś aranżację malarską lub stolarską, tak skomponowaną, by przyciągać wzrok. Dla wielu ludzi są dodatkowym wyzwaniem, by w charakterystyczny sposób zaznaczyć swoje mieszkanie.