Nawiewniki okienne to drobne i najczęściej bardzo proste w budowie urządzenia, których zadaniem jest dostarczenie do naszych domów odpowiedniej ilości powietrza. Jak działają i jakie są ich rodzaje?

Podział ze względu na typ regulacji – nawiewnik zefir

Podstawowym kryterium jest sposób, w jaki reguluje się przepływ powietrza. Ze względu na to wyróżnia się: nawiewniki o regulacji ręcznej (np. nawiewnik Zefir) oraz automatycznej.

W przypadku ustawień ręcznych ilość powietrza jaka dostaje się do środka jest zależna od ustawienia specjalnej przesłony. Dzięki temu użytkownik zyskuje kontrolę nad urządzeniem, musi jednak posiadać już konkretną wiedzę i świadomość działania.

Najlepszym rozwiązaniem są wersje z regulacją automatyczną, gdzie urządzenie samo reguluje strumień powietrza, uniemożliwiając użytkownikom zamknięcie jego dopływu, zwłaszcza w chłodne dni, gdy pozornie bardziej liczy się wysoka temperatura w domu lub mieszkaniu niż sama cyrkulacja powietrza.

Niektóre nawiewniki mają stały przekrój, który sprawia, że zawsze wpuszczają do pomieszczenia taką ilość powietrza, jaka wynika z różnicy ciśnień na zewnątrz i w domu.

Zadbajmy zatem o dobry i rozsądny obieg powietrza w naszych wnętrzach.