Wentylacja, odgrywa ogromne znaczenie zarówno w lokalach mieszkalnych, jak i użytkowych. Dzięki stale mu przepływowi powietrza, z pomieszczenia usuwane jest zanieczyszczone powietrze, które przyczynia się do powstawania chorób, oraz negatywnie wpływa na stan techniczny mieszkania. Niestety, wraz z wymianą powietrza, przez specjalnie przygotowaną dziurę w kominie, o sprowadzającą powietrze, ucieka również ciepło. Niestety, nie ma żadnego sposobu, by zapobiec temu procesowi przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej, dlatego warto rozważyć rekuperację.
Na czym polega rekuperacja? Rekuperacja czy warto zainwestować w nią w lokalu mieszkalnym?
Rekuperacja jest sposobem wymiany oraz oczyszczenia powietrza. Za pośrednictwem rekuperatora, jednym otworem zasysane jest powietrze z lokalu, zaś drugim z zewnątrz. Proces ten, zachodzi w tym samym czasie. Jaka jest różnica między wentylacją grawitacyjną a rekuperacją? Za pomocą specjalnego urządzenia zwanego rekuperatorem, proces wymiany powietrza następuje w tym samym czasie. Ciepłe powietrze, które odprowadza na zewnątrz urządzenie, ogrzewa zimne, które wpływa do urządzenia, by następnie przedostało się do wnętrza pomieszczenia. Proces ten, pozwala na wymianę powietrza, nie tracąc przy tym ciepła. Ważne jest również zastosowanie w budowanych filtrów, które podczas całego procesu, oczyszczają powietrze, dzięki czemu możemy mieć pewność, że wdychane powietrze nie jest zanieczyszczone.
Czy warto zainwestować w rekuperację? Oczywiście! Ten sposób wentylacji jest prosty, skuteczny oraz oszczędny. Dzięki odzyskiwaniu ciepła, nie trzeba dodatkowo ocieplić pomieszczenia, po dostaniu się do niego zimnego powietrza. Rekuperacja, zapewnia również dostęp do świeżego powietrza, a wszystko to za sprawą niewielkiego urządzenia, które odprowadza i wpuszcza powietrze do pomieszczenia. Kolejnym powodem, dla którego warto zainwestować w rekuperację jest odprowadzenie znajdującej się w domu wilgoci, która może negatywnie wpłynąć na zdrowie oraz samopoczucie. To zdecydowanie najlepsza forma wentylacji.
Najnowsze komentarze