Współcześnie wiele osób poszukuje kontaktu z naturą. Coraz częściej decydujemy się na zakup działki rekreacyjnej albo kupujemy domek z ogródkiem. Na naszych trawnikach z dumą rosną drzewka owocowe, które w ciągu kilku letnich miesięcy wydadzą pyszne i soczyste owoce. Jednak żeby tak się na pewno stało drzewka owocowe, podobnie jak każda inna roślina potrzebuje odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Dzisiaj odpowiemy sobie na jedno z pytań nurtujących chyba każdego młodego sadownika, A mianowicie jak ciąć drzewa owocowe. To właśnie dzięki temu zabiegowi możemy cieszyć się nie tylko z kształtnego drzewka owocowego ale również piękne i zdrowe owoce w najbliższym sezonie.

 

Podejmując się trudu przycinania naszych drzewek owocowych w pierwszej kolejności powinniśmy podzielić he na grupy że względu na czas wykonywania właśnie takiej pielęgnacji. W pierwszej kolejności przycinamy takie drzewa jak jabłonie, grusze i śliwy. Najlepszy czas na tego rodzaju pielęgnację dla tych drzewek to luty. Trochę późnej, bo w kwietniu, gdy na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, możemy przycinać brzoskwinie i nektarynki. Są również drzewka owocowe, które przycinamy dopiero po sezonie owocowania, A więc dopiero pod koniec lata. Do tej grupy należą przede wszystkim wiśnie, czereśnie oraz morele. Pamiętajmy również, by prawidłowo wykonywać zabieg powinniśmy wykonywać cięcie zbędnej gałęzi na wysokości kilku milimetrów powyżej pąku. Pamiętajmy również, żeby dokładnie przemyśleć, które gałęzie możemy usunąć. Przede wszystkim usuwamy te, które rosną pionowo do góry, czyli tak zwane “wilki”, na natomiast w następnej kolejności przycinamy gałęzie, które zaburzają kształt korony albo zabierają światło innym częściom korony drzewka owocowego.
Jak widać istnieje kilka prostych zasad, dzięki którym w szybki sposób możemy opanować trudną sztukę przycinania gałęzi drzewek owocowych. W ten sposób na pewno uda nam się osiągnąć sukces pod względem posiadania zgrabnego i zdrowego drzewka o pięknych o dorodnych owocach.