Wilgoć technologiczna to istotny problem, który pojawia się bardzo często w trakcie budowy czy też remontu budynku. Potrafi ona być szczególnie dotkliwa w sezonie jesienno – zimowym, kiedy to proces wysychania jest utrudniany ze względu na niską temperaturę oraz brak intensywnej wentylacji. Na szczęście z pomocą profesjonalnego sprzętu można szybko i skutecznie osuszyć ściany.

Jakie są konsekwencje wilgoci technologicznej?

Narzucone często szybkie tempo pracy sprawia, że w wielu budowanych obiektach poszczególne materiały nie mają czasu na to, aby dokładnie wyschnąć. W wyniku tego dochodzi do powstania wilgoci technologicznej. W takiej sytuacji trzeba czym prędzej podjąć właściwe kroki, gdyż przeciwnym razie może dojść do:

  • zahamowania dalszych prac wykończeniowych
  • powstania grzybów i pleśni
  • zniszczenie poszczególnych elementów, np. gnicia desek czy łuszczenia się farby

Jeśli zawilgocony budynek zostanie oddany w takim stanie do użytku, to wówczas będzie on generował bardzo wysokie koszty. Ogrzanie zawilgoconych pomieszczeń wymaga zużycia o 50 % więcej energii, niż w tych, które są suche.

Osuszanie a skuteczne usuniecie wilgoci technologicznej

Obecnie prosperujące na rynku budowlanym firmy dysponują wysokiej jakości sprzętem, który umożliwia solidne osuszanie wilgoci technologicznej. Tymczasem proces naturalnego osuszania ścian może trwać nawet pól roku.

Zastosowanie odpowiednich sprzętów sprawia, że wilgoć zostaje skutecznie wyciągnięta z betonu i tynku w bardzo krótkim czasie. Dzięki użyciu urządzeń o odpowiedniej wydajności idealnie dostosowanej do kubatury danego pomieszczenia można efektywne usunąć wilgoć nie tylko z zewnętrznej warstwy, lecz także głęboko z tynku. Taki proces osuszania wilgoci technologicznej trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. Czas jest w dużej mierze uzależniony od powierzchni, która to ma zostać osuszona oraz od stopnia zawilgocenia poszczególnych elementów.

Profesjonalne osuszanie wilgoci technologicznej – istotne zalety

Ze względu na posiadane zalety metoda ta jest coraz powszechniej doceniana nie tylko przez prywatnych inwestorów, lecz także przez deweloperów. Pozwala ona na szybkie odparowanie nadmiernej wilgoci w krótkim czasie. Dzięki temu nie trzeba wstrzymywać wykonywania dalszych prac wykończeniowych budynku. Innowacyjne osuszane wilgoci technologicznej pozwala w krótszym czasie oddać budynek do użytku.

Skrócenie czasu wysychania tynków i wylewek daje możliwość lepszego rozplanowania prac wykończeniowych oraz obniżenia kosztów inwestycji. I co najważniejsze wybudowany obiekt jest wolny od niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą oferującą osuszanie budynków Łódź: https://mermar.pl/lodzkie/lodz