Zastanawiasz się, jaka byłaby najlepsza farba do ścian wewnętrznych w Twoim mieszkaniu? Malowanie ścian jest ważnym i kluczowym zadaniem przy projektowaniu domu. Niezależnie od tego, czy malujesz swój dom po raz pierwszy, czy chcesz przeprowadzić remont, aby dopasować go do panujących trendów kolorystycznych. Dlatego kolor farby jest czynnikiem kluczowym.

Jak więc wybrać odpowiednie kolory farb do swojego domu?

Wybierz meble i dekoracje przed wyborem kolorów farb. Na początek łatwiej jest ustawić meble i dekoracje, a następnie odpowiednio dobrać farby do ścian.

Wybierz kolor neutralny i zrównoważony. Naturalna paleta kolorów sprawi, że nie będziesz czuł się rozpraszany. Jednak jeśli chcesz zmaksymalizować skupienie uwagi na ścianach – żywe i odważne kolory mogą okazać się trafne.

Przestrzegaj zasady trzech kolorów farb. Ogranicz swoją paletę do zaledwie trzech kolorów. To idealna strategia w każdej przestrzeni. Możesz wybrać proporcje 6:3:2 odpowiednio dla jasnych, średnich i ciemnych kolorów. Ta technika pomoże w uzyskaniu równomiernego wykończenia. Wybierz odpowiedni poziom połysku. Połysk w farbach uwydatnia wady, więc jeśli chcesz zamaskować nierówności, używaj jak najmniejszego połysku. Istnieje wiele rodzajów: mat, emalia, emalia satynowa, emalia półpołyskowa, emalia o wysokim połysku. Każdy połysk ma inną cechę, dlatego przed wyborem należy spróbować na małej powierzchni i ocenić efekt. Zobacz: dziecko.elblag.net.

Poza kolorem, odcieniem i połyskiem – mało osób zwraca uwagę na jakość farby. Warto zapoznać się ze składem farby, na jaką się decydujemy. Każdy rodzaj farby ma charakterystyczne właściwości, takie jak konsystencja, odcień, gęstość itd.

Poeksperymentuj

Aby uzyskać płynne przejście między przestrzeniami pokoi, spróbuj wybrać kolor dla jednego pomieszczenia i pomaluj sąsiednią przestrzeń o dwa odcienie jaśniej lub ciemniej, używając tonów z tego samego wzorca koloru. Stwórz przepływ kolorów w całym domu – kiedy kolory są idealnie dopasowane, pozwala to na swobodne mieszanie ich i dopasowywanie.

Światło

Zrozumienie naturalnego światła w Twojej przestrzeni to ważny punkt wyjścia. Światło ma największy wpływ na postrzeganie koloru w domu. Ilość światła, które dostaje się do Twojej przestrzeni, kierunek źródła światła, a także kontekst istniejących kolorów w przestrzeni – dywany i meble – mogą w rzeczywistości zmienić sposób, w jaki postrzegamy dane kolory. Dotyczy to zwłaszcza bieli i neutralnych kolorów, które mają tendencję do odbijania wszelkich innych kolorów obecnych w Twojej przestrzeni i wokół niej. Jasne, czyste, naturalne światło pokaże kolory w swojej najwierniejszej formie, podczas gdy na przykład światło południowe ma tendencję do przybierania cieplejszego odcienia. Warto o tym pamiętać.

Jakość pomalowania

Dobrze wyglądający kolor na ścianie to zasługa przede wszystkim przygotowania tej ściany przed samym malowaniem. Przygotowanie często wymaga więcej wysiłku niż samo malowanie, więc przygotuj się na spędzenie na tym trochę więcej czasu niż myślisz. Gdy Twoja przestrzeń zostanie odpowiednio przygotowana, reszta malowania będzie bardzo prosta. Ponadto: zainwestuj w wysokiej jakości narzędzia. Wysokiej jakości materiały zapewnią bardziej nieskazitelne, profesjonalnie wyglądające wykończenie.

Artykuł powstał przy współpracy z houseofdesign.pl