Kostka brukowa to jeden z najczęściej wybieranych materiałów do budowy tarasów, ścieżek oraz całych podjazdów. Jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne, łatwa w utrzymaniu czystości oraz impregnacji. Jeżeli zdecydujemy się na ułożenie kostki możemy oczywiście skorzystać z usług fachowców w tej dziedzinie lub ułożyć ją po prostu samemu. Jednak do tego przedsięwzięcia musimy mieć odpowiednie narzędzia oraz co najważniejsze zachować odpowiednią kolejność prac.

Jak ułożyć kostkę brukową?

Przede wszystkim musimy zakupić odpowiednią grubość kostki ( zależne od ciężkości pojazdów które będą na nią wjeżdżać oraz obrzeży. Grunt pod kostkę powinien zostać odpowiednio przygotowany tzn. zebrany humus na odpowiedniej głębokości, ustalamy spadki. Jeżeli jest to podjazd najlepiej obszar, na którym będzie ułożona kostka wysypać kruszywem następnie piaskiem i i utwardzić za pomocą sprzętu ( tzw. utwardzarki.). Kolejnym etapem jest ułożenie obrzeży. Kiedy to zrobimy mamy cały dokładny zarys obszaru , na którym będzie znajdować się kostka.

 

Teraz nadeszła kolej na ułożenie kostki brukowej. Wbrew pozorom nie jest to nic skomplikowanego. Kostkę należy układać jedna przy drugiej i każdą z osobna dobijać młotkiem, aby dobrze osadzić ją w piasku. Ważne jest także, aby każda kostka idealnie do siebie przylegała. Ma to bardzo istotny wpływ na trwałość naszego podjazdu lub tarasu. Kiedy już mamy ułożoną całą powierzchnię to musimy to wszystko utrwalić. Idealnie nadaje się do tego kwarcowy piasek. Posypujemy nim dość obficie kostkę. Ma on za zadanie wniknąć w szczeliny i scalić ze sobą poszczególne pojedyncze elementy.

 

Jak widać sam proces układania kostki brukowej nie jest bardzo skomplikowany i można zrobić to samemu. Jednak bardzo ważny jest etap przygotowania gruntu pod prace. To głównie od tego zależy trwałość naszego przedsięwzięcia oraz zadowolenie z codziennego użytkowania. Grunt w takiej pracy to precyzja i dokładność, które odzwierciedlone są w ułożonym obszarze z kostki brukowej.