Płyta OSB to nowoczesny materiał konstrukcyjny, który idealnie przydaje się zarówno w produkcji mebli, jaki przy konstrukcjach budowlanych (jak na przykład domki szkieletowe). Płyta OSB coraz częściej wykorzystywana jest do wykończenia mieszkań i domów. Odznacza się dużą trwałością i wytrzymałością, a do tego jest odporna na zniszczenia i nie wymaga skomplikowanej obróbki.

Płyta OSB wykonana jest w ponad 90% z drewna. To wspomaga jej rozkład i pozwala na recykling jej odpadów. Nazwa OSB pochodzi z języka angielskiego – Oriented Strand Boards, a oznacza kompozytową płasko prasowaną płytę z wiórami orientowanymi. To produkt drewnopochodny, znacznie tańszy od forniru czy drewna naturalnego.

Są to płyty produkowane jako jedno- bądź wielowarstwowe. Te pierwsze stanowią element innych drewnopochodnych płyt (na przykład tradycyjnych płyt wiórowych). Płyty OSB stosuje się także jako samodzielne elementy konstrukcyjno – wykończeniowe. Występują w czterech rodzajach, które różnią się między sobą odpornością na wilgoć.

Płyta OSB-1 to płyta uniwersalna, którą przeznacza się na warunki suche, gdyż jako spoiwo została użyta w nich żywica mocznikowo-formaldehydowa, która niekonserwowana nie będzie odporna na wilgotność. Zaletą tego rodzaju płyty jest na pewno jej dostępność oraz niewysoka cena. Płyta OSB-2 również wykorzystywana jest jedynie we wnętrzach, ponieważ łatwo chłonie wilgoć. Można ją jednak impregnować, aby korzystać z niej również na zewnątrz budynku. Przeważnie staje się płytą nośną.

OSB-3 to najpopularniejsza płyta OSB. Jest ona odporna na wilgoć, dzięki czemu można stosować ją na zewnątrz, niezależnie od panujących tam warunków atmosferycznych. Jej spoiwem jest poliuretanowy klej (w warstwie wewnętrznej), a także żywica melaminowo-uretanowa (w warstwie zewnętrznej). Nie zaleca się jednak zbyt długo moczyć ją w wodzie, gdyż mogą spęcznieć jej krawędzie.

Ostatnią płytą jest OSB-4, która jest najtrwalsza z płyt OSB. Wykorzystuje się ją w konstrukcjach nośnych. Świetnie sprawdza się przy dużych obciążeniach mechanicznych, a nawet w warunkach podwyższonej wilgotności. Świetnie sprawdza się w budowie dachów, ścian domków szkieletowych, w tworzeniu szalunków, a nawet podbitek dachowych. Można też stosować ją w altankach, budach dla psów czy domkach narzędziowych.